بازآفرینی شهر pauni در هندوستان بزرگ

پائونی، شهری محصور با 21857 نفر جمعیت در مرکز هند واقع شده است. مساحت کل شهر حدود 294.12 هکتار است و در 85 کیلومتری شهر بزرگ ناگپور واقع شده است اولین سکونت در پائونی به 100 سال قبل از میلاد برمی گردد.,زمانی که بودیسم در هند شکوفا شد.

نقشه تاریخی شهر pauni

این شهر به دلیل تاریخ، فرهنگ و سنت خود در منطقه منحصر به فرد و مشهور است. این شهر در مناطق اطراف آن به عنوان “شهر معابد” شناخته می شود زیرا بیش از 150 معبد وجود دارد. از این رو جشنواره های بسیاری در این شهر برگزار می شود که مردم را از مناطق اطراف جذب می کند. در گذشته این شهر به دلیل صنعت ابریشم و استادی ماهر جامعه بافندگی شهرت داشت. در طول صنعتی شدن، دستگاه‌های بافندگی برقی جایگزین دستگاه‌های بافندگی دستی شدند و از اهمیت استادکاری کاسته شد. اما امروزه بسیاری از استادکاران ماهر وجود دارند و محصولات خود را به نقاط مختلف کشور صادر می کنند. جدای از این، حمایت‌های سیاسی مختلف دارایی‌های متعددی از سایت‌های میراثی به جا گذاشتند. مکان‌های میراث این شهر شامل معابد، قلعه، سایت کاوش‌های باستان‌شناسی، چاه‌های پلکانی، غارها، استوپاهای بودایی و اقامتگاه‌هایی به سبک سنتی است.

بیشتر مکان‌های میراثی پاونی مربوط به دوره قرون وسطی هند است. معماری این سایت‌ها شامل استفاده از سنگ و چوب ماسه محلی با تکنولوزی ساخت و ساز قدیمی است.

نقشه سایت های تاریخی در شهر

نقش مقامات و تلاش های بازآفرینی بخش برنامه ریزی شهر و کشور (TCPO) و شرکت شهرداری از توسعه شهری در پاونی مراقبت می کنند. نقش TCPO تدوين و تامين مالي برنامه است و شركت شهرداري از اجراي طرح مراقبت مي كند. مسئولیت های مختلف دیگر از جمله حفاظت، زیارت، گردشگری و فعالیت های اقتصادی توسط بسیاری از مقامات مختلف مشترک است. این امر با کاهش کارایی در توسعه، تداخل مسئولیت ها و مشکلات در هماهنگی را افزایش داده است. تلاش برای بازآفرینی پائونی شامل فعالیت های برنامه ریزی توسط سازمان های مختلف دولتی و غیر دولتی است. در طرح توسعه منطقه ای بر کنترل توسعه و حفاظت از آثار تاریخی منطقه تاکید شده است. برنامه توسعه پائونی در سال 1991 برای صنایع تولیدی خارج از شهر برنامه ریزی کرده است . بسیاری از توسعه زیرساختی پیشنهاد شده در این طرح به دلیل کمبود بودجه با مقامات محلی اجرا نمی شود. در این تلاش بازآفرینی کنونی، صدای درونی سکونتگاه منعکس نمی شود زیرا نگرانی برای دارایی ها و پتانسیل های موجود وجود ندارد. سازمان‌های غیردولتی مختلف (NGO) تلاش‌هایی را برای بازسازی و مستندسازی میراث ساخته‌شده شهر انجام داده‌اند. همچنین تلاش هایی برای انتشار و دستیابی به حمایت های دولتی برای حفظ دارایی های سنتی شهر انجام شده است، اما این تلاش ها برای بازسازی جزئی باقی مانده است.

مشکلات و نیاز به پایداری

فضای تاریخی پائونی دیگر وجود ندارد. بیشتر تلاش‌ها پایه کافی برای اعتلای شهر فراهم نکرده است. سازمان توسعه شهری و سایر سازمان ها به حمایت مالی و ساختار اداری بهتر نیاز دارند. میراث رو به زوال و فعالیت های اقتصادی سنتی موضوع پایداری شهر را مطرح کرده است.

مشکلات فعالیت فیزیکی و اقتصادی پائونی به شرح زیر است.

 آ. محوطه های میراث و مکان های دیدنی طبیعی به تدریج در حال تخریب هستند و برخی از آنها نیاز به حفاظت فوری دارند. مکان‌های میراث مهم خدمات زیرساختی اولیه مانند جاده‌های آسفالته، برق و زهکشی را ندارند که این امر آنها را بیشتر از بین می‌برد. همچنین در بسیاری از نقاط شهرک زیرساخت های فیزیکی و اجتماعی ضعیفی وجود دارد که سلامت و بهداشت اهالی را تحت تأثیر قرار داده است.

ب . بخش غالب اقتصاد متعلق به صنعت کلبه بافندگی دستی است که به دلیل کاهش تقاضا در تلاش برای حفظ خود است

. ج فرآیند تولید با استفاده از فناوری منسوخ شده تولید، کار فشرده، زمان بر و پرهزینه بوده است. تلاش های لازم برای تسهیل آموزش، آموزش و امور مالی برای بهبود بهره وری مورد نیاز است

. د محیط فیزیکی نامناسب زندگی، کمبود فضا و زیرساخت باعث کاهش کارایی بافندگان شده است.

رویکرد بازسازی برای پاونی

از یافته‌های مختلف، رویکردی پیشنهاد شد که می‌تواند با حفظ منابع موجود میراث سنتی و فعالیت‌های اقتصادی، بازآفرینی پائونی را ارتقا دهد. اگرچه دارایی‌های تاریخی تنها نمی‌توانند پایگاهی برای توسعه در اقتصاد مدرن باشند، اما مشخص شد که این شهر دارای پتانسیل قوی برای گردشگری منطقه‌ای است. استراتژی‌های بازسازی برای Pauni برای بهره‌برداری از گردشگری منطقه‌ای، حفاظت یکپارچه با توسعه و بازیافت مهارت‌های اقتصادی موجود مفهوم‌سازی شد. چرخه گذشته سیستم بافندگی مستقل را می توان با ایجاد بازارهای جدید از طریق استانداردسازی و تنوع محصولات موجود احیا کرد. بازار آزاد می تواند با توسعه مکان های مشترک برای کار، فروش، نمایشگاه و آموزش در سطح منطقه ای و محلی ایجاد شود. سایت‌های میراثی می‌توانند دارایی مهمی برای توسعه گردشگری مبتنی بر شهر باشند. این را می توان از طریق مشارکت اجتماعی و مشارکت با شهروندان محلی، دانشگاه ها، سازمان های غیردولتی و دولت محلی بازسازی و تفسیر کرد. بسیاری از میراث‌ها ,و سایت ها برای استفاده مجدد سازگار و فعال مانند موزه‌ها، فروشگاه‌ها و غیره پیشنهاد شده‌اند. تجدید ساختار سازمان‌دهی موجود و نقش یکپارچه مقامات محلی در حفاظت می‌تواند راه ممکنی برای اجرای چنین استراتژی‌هایی برای توسعه گردشگری در Pauni باشد.

نتایج

بازسازی شهری شهر تاریخی پائونی، مکان‌های میراث فرهنگی و فعالیت‌های اقتصادی سنتی می‌تواند دارایی‌هایی برای ارتقای اقتصاد باشد. بازیافت دارایی های موجود و توسعه مبتنی بر گردشگری می تواند انگیزه ای برای بهبود زیرساخت ها و پایداری شهر ایجاد کند. در رویکرد پیشنهادی می توان از بازآفرینی صنعت گردشگری همراه با توسعه تدریجی صنایع تولیدی بهره برد. در هند شهرهای زیادی از این قبیل وجود دارد که دارایی های عظیمی از مکان های میراثی و مهارت های اقتصادی سنتی هستند. از میان بسیاری از شهرهای تاریخی هند، الگوی سکونت در پاونی شبیه شهرهایی مانند چاندری، کاچیپوروم و بورانپور است. این تحقیق رویکردی برای درک بازسازی یکی از شهرهای تاریخی هند است که میراثهای سنتی می تواند پایگاهی برای گردشگری باشد. این تحقیق همچنین بخشی از تحقیقات بیشتر در حال انجام در مورد بازسازی شهری شهرهای تاریخی ژاپن مانند ناگاهاما، ساوارا و کاواگو است. اگرچه ساختار فعالیت اقتصادی، الگوی سکونت و سیستم برنامه ریزی در ژاپن کاملاً متفاوت از هند است، رویکردهای نوآورانه ای در توسعه شهری این شهرهای تاریخی مورد استفاده قرار گرفته است. شهر ناگاهاما در مرکز ژاپن با معرفی «صنعت شیشه» برای ترویج حفاظت و گردشگری یکپارچه در این شهر، بازسازی موفقی را پشت سر گذاشت.

منبع:

urban regeneration of historic towns: regeneration strategies for Pauni, India P. Parlewar & Y. Fukukawa School of Architecture and Planning, Chiba University, Japan

گردآوری: مهدیه جلیلی

پیام بگذارید