حمایت از رهبران محلی برای توسعه‌ی شهری در اتیوپی

در طول دو دهه‌ی گذشته، اتیوپی به یکی از اقتصادهای به سرعت در حال رشد در جهان تبدیل شده است. از این رو، شهرهای اتیوپی در تلاش برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده‌ برای مسکن مقرون به صرفه، زمین و زیرساخت‌های همراه هستند. با پشتیبانی آکادمی لاهه، اعضای حکومت محلی برای مقابله با این چالش‌ها و تدوین سیاست‌های شهری فراگیر و مشارکتی سخت در تلاشند.

افق آدیس آبابا پارک Sheger

Andualem Tenaw مدیرکل انجمن شهرهای اتیوپی (ECA) است؛ سازمانی که هدف آن حمایت از مدیریت شهرها به منظور ارائه‌ی خدمات بهتر به طرفداران خود است. آن‌ها این کار را با ایجاد شبکه‌ای از شهرها و ذینفعان انجام می‌دهند که به اشتراک گذاشتن دانش و ایجاد ظرفیت را برای مدیران محلی را تسهیل می‌کند.

یکی از چالش هایی که انجمن با آن روبروست این است که رشد شهری از ظرفیت شهرها در تأمین زیرساخت‌های کلیدی پیشی گرفته است.

رشد سریع مناطق شهری، رشد سکونتگاه‌های برنامه‌ریزی‌نشده و غیررسمی در حاشیه‌ی شهرها را منتج می‌شود. این سکونتگاه‌ها با انبوهی از پناهگاه‌های کوچک و موقتی ساخته شده از مصالح مختلف شناخته می‌شوند که به آن‌ها “خانه های مهتابی” نیز گفته می‌شود؛  زیرا مردم در ساعات تاریک شب روی زمین می‌نشینند. این سکونتگاه‌ها با کمبود خدمات عمومی، تخریب اکوسیستم محلی و مشکلات شدید اجتماعی روبرو هستند.

ارائه‌ی راه حلی که باعث تسکین افراد آسیب‌پذیر این سکونتگاه‌ها شود در حال حاضر یک چالش بزرگ سیاسیست. از طرفی، رشد این سکونتگاه‌های غیررسمی به معنی افزایش خشونت در شهر، معضلات اجتماعی، ناآرامی‌های سیاسی و بحران‌هایی در شهر مانند آتش‌سوزی، خطرات بهداشت عمومی و وخامت محیط زیست است. این چالش‌ها از رهبران شهری می‌خواهد تا راه حل‌هایی ارائه دهند و سیاست‌های جامعی را برای افراد آسیب‌پذیر، به ویژه کسانی که در سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند، تدوین کنند.

اتیوپی امروزه یک ایالت فدرال است و سابقه‌ی حکومت گسترده‌ی محلی خود را با کشورهای بزرگ آفریقایی به اشتراک گذاشته است. تا همین اواخر، نواحی فرعی اتیوپی نیز به وسیله‌ی حکومت مرکزی کنترل می‌شد و سیستمی از اعمال قدرت عمودی را نشان می‌داد که حکومت محلی به طور معناداری در آن امکان اعمال قدرت نداشت. با این وجود اصلاحات نهادی و سازمانی از سال 2000 با هدف تقویت نقش حکومت‌های محلی و ایجاد شهرها به عنوان نهادهای موثر سیاسی و اداری با توانایی اتکا به منابع خود انجام شد. انجمن شهرهای اتیوپی در خط مقدم این نوآوری‌ها برای تقویت حکومت‌های محلی قرار دارند.

منبع: thehagueacademy.com

ترجمه و خلاصه: مریم محمودی

پیام بگذارید