مبارزه با تغییرات آب و هوا فقط یک مسئله زیست محیطی نیست – این یک مسئله عدالت اجتماعی نیز هست(بخش نخست)

همیشه این روایت را می‌شنویم که تغییرات اقلیمی  بر همه‌ی ما تاثیر گذار است. و در حالی که این درست است ، با وجود اینکه این روایت درست است اما این تغییرات برخی افراد مانند افراد رنگین‌پوست، به ویژه سیاه‌پوستان و بومیان آمریکا را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهند و وقتی بحث به عدالت زیست محیطی می‌رسد، ما به اندازه کافی در مورد عدالت اجتماعی توجه نمی‌کنیم.

دهه‌ی پیش، آلن دورنینگ[1]، خبرنگار گرست در مورد تغییرات اقلیمی و نژاد نوشت: “سال 2010 است. برخی از مسائل تغییر کرده است و برخی دیگر تغییری نکرده‌اند. تبعیض نژادی کاهش یافته است اما همچنان ادامه دارد و اغلب به شیوه‌های پنهان خود را نشان می‌دهد.”

بنابراین، حتی برنامه‌ریزی‌های خوب برای اتخاذ شیوه‌های جدید سازگار با محیط زیست می‌تواند به شدت به گروه‌های آسیبپذیرزیانمند باشد. عدالت زیست‌محیطی جزو حقوق اولیه بشر است که شامل دسترسی به آب سالم، هوای پاک، برق و سرپناه است.

فلینت، یکی از شناخته‌شده‌ترین نمونه‌های انکار وجود عدالت زیست‌محیطی

اتفاقی که در فیلینت [2]در ایالت میشیگان آمریکا افتاد را شاید بتوان یکی از نخستین نمودهای نژادپرستی زیست‌محیطی به شمار آورد. در واقع، پل موهایی[3]، پژوهشگر دانشگاه میشیگان، آن را “بارزترین نمونه‌ی بی‌عدالتی زیست‌محیطی در تاریخ اخیر ایالات متحده” نامید.

هنگامی که ساکنان از تامین آب آلوده شکایت کردند، مقامات دولتی به سرعت و علناً ادعاهای شهروندان را رد کردند. ساکنان تقریباً بلافاصله در آوریل 2014 متوجه تغییر در منبع آب خود شدند. فلینت تقریباً 100000 نفر جمعیت دارد. اما، دولت بیش از یک سال رسیدگی به این مشکل را عقب انداخت، سرانجام این کار را در اکتبر 2015 انجام داد … پس ازهجده ماه.

جمعیت سیاه‌پوستان آمریکایی تنها 14 درصد از جمعیت ایالت میشیگان را تشکیل می‌دادند. با این حال، آلوده ترین کد پستی در میشیگان 84٪ سیاه است[4]. برای فلینت و دولت ایالتی تحت کنترل جمهوری خواهان آن‌ها، جان الیگون در گزارش نیویورک تایمز گفت که این آمار بدان معناست که این شهر “قدرت سیاسی کمی” دارد.

گزارش ایالتی کمیسیون حقوق مدنی میشیگان تأیید کرد که نژادپرستی یکی از عوامل موثر در بحران آب فلینت است. انفعال دولت منجر به شیوع شدید بیماری از طریق آب مسموم شد. این بیماری، نوعی ذات‌الریه باکتریایی است. میشیگان گزارش داد که حداقل ۹۰ شهروند بیمار شده‌اند و ۱۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند. اما، بر اساس بررسی‌های در واقع FRONTLINE PBS[5]  ۱۱۵ نفر در فلینت جان باختند.

در ماه ژانویه، بیش از 30،000 نفر از ساکنان فلینت شکایتی را علیه مقررات شهری و ایالتی برای جبران خسارت ثبت کردند. اما، NPR [6]می گوید “مشخص نیست” آیا کسی به دلیل این بی‌عدالتی محاکمه خواهد شد یا خیر.

کلر مک کلینتون، ساکن فلینت، به NPR گفت: “عدالت، پاسخگویی و جبران خسارت مردم در فلینت نزدیک به صفر است.” بنابراین تعجبی ندارد که وقتی بحث نژادپرستی است، مردم به یاد فلینت بیفتند.

منبع: سایت ecowatch.com

ترجمه و خلاصه: مریم محمودی


[1] Alan Durning

[2] مترجم: شهری در ایالت میشیگان آمریکاست که بیشتر ساکنین آن را سیه‌پوستان تشکیل می‌دهند.

[3] Paul Mohai

[4] مترجم: پایگاه داده‌ای در آمریکا وجود دارد که با وارد کردن کد پستی خود می‌توانید میزان مواد شیمیایی سمی منتشر شده توسط صنایع تحت کنترل در اطراف خود را ببینید. این پایگاه داده از اطلاعات EPA یا همان Environmental Protection Agency آژآنس حفاظت محیط زیست آمریکا استفاده می‌کند.

[5] مترجم: خط مقدم یا frontline یک برنامه‌ی مستند و خبری است.

[6] National Public Radio

پیام بگذارید