یک مزرعه شهری در مسکو به کودکان می آموزد که چگونه غذای خود را تولید کنند

زندگی در شهر اغلب مردم را از طبیعت و از جایی که غذای آن ها تولید می شود دور می کند، اما نمونه ای از ابتکار عمل در مسکو ثابت می کند که خلاف این امرشدنی است. یک شرکت معماری روسی، Wowhaus، اخیراً پروژه ی “مزرعه شهری” را به اتمام رسانده است، پروژه ای  در پارک VDNKh مسکو که با آموزش نحوه پرورش مواد غذایی و نحوه پختن غذا، کودکان را با طبیعت پیوند می دهد. این مزرعه شهری اولین نمونه در مسکو است و فعالیت های مختلف کشاورزی از پرورش دام گرفته تا باغ های سبزیجات را پوشش می دهد.این مزرعه سه هکتاری شهری  شامل مجموعه ای از مناطق سرپوشیده و روباز است که عمدتا از چوب و بر اساس کهن الگوهای خانه های چوبی ساخته شده اند.

این پروژه از سه منطقه اصلی آموزشی تشکیل شده است: منطقه دامداری که شامل یک انبار و مراتع برای نزدیک به 60 حیوان در محل از جمله بز، گوسفند، گاو و غیره است. منطقه کارگاهی و منطقه زراعی که شامل گلخانه ها، باغ های میوه و باغ سبزیجات است. در این مزرعه شهری علاوه بر یک رستوران که شامل مدرسه کوچک آشپزی برای کودکان است، محل پیک نیک، کتابخانه، زمین بازی کودکان و منطقه ماهی گیری کودکان نیز وجود دارند.کودکان نه تنها مجاز به تعامل با حیوانات هستند بلکه با تهیه غذا برای آن ها و غذا دادن به آن ها به مراقبت از حیوانات ترغیب می شوند.دامپزشک در محل مطمئن می شود که از همه حیوانات به خوبی مراقبت می شود. در قسمت کارگاهی کلاسهای سفالگری، نجاری و سایرفعالیت های هنری برگزار می شود. منطقه زراعی، شامل کشاورزی هیدروپونیک برای گیاهان و سبزیجات، کشاورزی خاکی برای گل ها و یک محل برای مراقبت از گیاهان عجیب و غریب است.

هدف اصلی این پروژه آموزش می باشد. نمایشگاه ها در درجه اول مخصوص کودکان است، اما تجربه نشان می دهد نه تنها بچه ها، بلکه بزرگسالان نیز از آمدن به این محل خوشحال هستند. در تمام طول سال کلاس های آموزشی، سخنرانی ها و همچنین فعالیت های تفریحی مختلفی در این مزرعه برگزار می شود.

 

ترجمه از: نگار وفایی