همه گیری ویروس کرونا و نیاز به پارک ها و فضای سبز بیشتر را در شهرها


همه گیری ویروس کرونا ارزش پارک ها و فضای باز شهری را بالا برده است و مزایای ایجاد فضاهای عمومی شهری بیشتر و دسترسی عادلانه تر به آن ها را برجسته ساخته است. نظرسنجی انجام شده در زمینه همه گیری ویروس کرونا و فضاهای عمومی شهری توسط Gehl، شرکت طراحی و برنامه ریزی مستقر در کپنهاگ، اهمیت فضای عمومی در طی همه گیری را نشان می دهد. حدود ۲۰۰۰ پاسخ دهنده از ۴۰ ایالت کشور آمریکا، ۶۸ کشور و تقریبا هر قاره، که حدود دو سوم آنها از مناطق شهری بودند، در مورد ارزش فضای عمومی شهری و پارک ها در زندگی روزمره خود نظرات مشترکی ابراز کردند:

-۶۶ درصد حداقل یک بار در روز از فضاهای عمومی اطراف محل زندگیشان استفاده می کنند و ۱۶ درصد آنها چندین بار در روز استفاده می کنند.

-مهم ترین مقصدها به عنوان مکان های عمومی شامل خیابان های محلی و پیاده روها (۸۷ درصد)، مکان های ضروری مانند فروشگاه های مواد غذایی (۷۲ درصد)، پارک های محله (۶۷ درصد).

-دو سوم گزارش کردند که در طی همه گیری بیماری، بیشتر پیاده راه می روند، در بین دارندگان اتومبیل، این رقم ۶۹ درصد بود.


یکی از شهرهایی که برای یک تغییر چشم گیر و مهم در شهر در این دوران برنامه ریزی کرده است، پاریس می باشد‌. شهردار پاریس، برای اجرای طرح تغییر بلوار شانزه لیزه به یک مسیر ۱.۹ کیلومتری شامل مسیر عبوری سرپوشیده درختان، فضای سبز باز و پیاده راه ها، اقدامات لازم را انجام داده است. به گفته شهردار، تعداد اتومبیل ها را در بلوار به نصف کاهش داده می شود و اطراف برج ایفل را به یک “پارک فوق العاده در قلب پاریس” تبدیل خواهد شد.


یکی دیگر از این شهرها نایروبی، پایتخت کنیا است. این شهر در دوران همه گیری ویروس کرونا تعداد مکان های سبز را دوبرابر کرده است. از مردم در مشارکت برای کاشت گل و گیاه در فلکه های شهری دعوت به عمل آورده است و پیاده راه را در منطقه Michuki memorial park گسترده ساخت.

ترجمه از: نگاروفایی

پیام بگذارید