لایه جدیدی از فضای عمومی: فعال سازی پشت بام های شهری

در محیط های متراکم شهری، توجه به فضاهای کم استفاده به عنوان فرصت هایی برای توسعه بیشتر وجود دارد. بام ها بیش از 25 درصد از مساحت شهرها را تشکیل می دهند، و از جذاب ترین منابع فضایی موجود هستند. از زیرساخت های پایدار و کشاورزی شهری گرفته تا فضاهای اجتماعی و اماکن فرهنگی، می توان به بررسی پتانسیل ایجاد یک شهر چند لایه از طریق فعال سازی پشت بام های شهری پرداخت.

انواع مختلفی از پتانسیل فضایی استفاده نشده وجود دارد.  نمای هوایی از مرکز هر شهر، فضای سقف را به عنوان یک سطح کم تر استفاده شده و قابل توجه نشان می دهد. از ماه ها پیش که جهان درگیر همه گیری ویروس کرونا است، نیاز شدید به فضای بیرونی بیشتر از قبل احساس شده است، پشت بام ها به عنوان یک افزودنی مناسب برای فضای عمومی شهری در نظر گرفته می شوند.

در دهه 1990 بود که اولین بار سقف بیش وجه یک محفظه دیده می شد، یعنی نه تنها به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از مفهوم و برنامه فضایی، بلکه به عنوان یک فرصت از دست رفته و یک دسترسی عالی. از سقف سبز دنباله دار Mecanoo در TU Delft با بیش از دو دهه قدمت، تا زمین بازی “معماران” JAJA   بالای یک پارکینگ و  یا پیست اسکی BIG در بالای CopenHill ، سقف به ابزاری برای تغییر تجربه فضای عمومی شهر تبدیل شده است. نمونه دیگری از تبدیل لایه فوقانی شهر به یک فضای شهری عمومی ، پارک روتردام در بالای ایستگاه راه آهن Hofbogen است. این مکان علاوه بر باغ عمومی ، مکان نمایش فیلم ها و نمایش های رقص است.

از پشت بام های موجود می توان از طریق سیستم های بام سبز برای کشاورزی شهری یا نصب سیستم های تولید انرژی و مدیریت آب به خوبی استفاده کرد. به طور خاص، سقف های زنده دارای مزایای متنوعی هستند، کیفیت هوا را بهبود می بخشند، به کاهش اثرات جزایرگرمایی شهری کمک می کنند و حتی با تهیه زیستگاه برای زنبورها و پرندگان موجب حفظ تنوع زیستی می شوند. توسعه سقف های سبز از سال 2010 برای ساختمان های تازه احداث در کپنهاگ اجباری است، و فرانسه از سال 2015 به گسترش سقف های زنده و نصب صفحات خورشیدی در سقف ساختمانهای جدید قوت بخشیده است. بام ها سبز آینده کشاورزی شهری را نیز دربر دارند و هر روز پروژه های بیشتری در سراسر اروپا ظاهر می شوند که نتایج امیدوار کننده ای در تهیه غذا برای ساکنان خواهند داشت. پشت بام های موجود نیز به عنوان راه حل های بالقوه برای مقابله با بحران زمین در شهرهای انبوه مورد توجه قرار می گیرند. فعال سازی پشت بام های شهری موجود یک سری چالش ها را به دنبال می آورد، از دسترسی، بارهای اضافی بر ساختار ساختمان گرفته تا مالکیت و نگهداری. با این حال، متراکم شدن شهرها، معماران، ساکنان و توسعه دهندگان را ترغیب می کند تا از منظره های سقف به عنوان لایه بعدی تحولات شهری استفاده کنند.

ترجمه از: نگاروفایی

پیام بگذارید