مخالفت مردم محلی-NIMBY

NIMBY کوتاه‌شده‌ی عبارت Not In My Back Yard است که کمتر شناخته شده است. ظاهرا این اصطلاح برای اولین بار در سال 1980 در Christian Science Monitor که یک سازمان خبری بین المللی است به کار رفته، اما استفاده از آن در صنعت زباله‌های خطرناک بسیار قدیمی تر به نظر می رسد. نسخه‌های مختلف این کلمه برای انتقال پیام یا عکس العمل یکسان، مخالفت یا ابراز اعتراض به توسعه در حیاط خانه یا محیط اطراف آن‌ها، مورد استفاده قرار گرفت. توسعه‌ی پیشنهادی ممکن است در حیاط پشتی یک خانه، در فضای باز نزدیک یا در محلی نزدیک باشد.

NIMBY (نیمبای) کسی است که به استقرار پروژه یا فعالیتی ناخوشایند یا خطرناک در همسایگی یا محله‌ی خود اعتراض دارد، این در حالی است که اگر این فعالیت یا تغییر در محل دیگری رخ دهد اعتراضی نمی‌کند.

استفاده از این اصطلاح پس از دهه‌ی 1980 رایج شد و از آن زمان در بسیاری از نقاط جهان مانند کانادا، انگلستان، هنگ کنگ، کالیفرنیا، ایتالیا، ژاپن، ایالات متحده استفاده می‌شود.

منطق NIMBY

این اصطلاح به معنای عام برای ساکنان منطقه‌ای استفاده می‌شود که نوعی توسعه در آن اتفاق می‌افتد و تهدیدی برای آن‌ها است. این پروژه می‌تواند خصوصی یا دولتی باشد مانند ایجاد سایت دفن زباله، فرودگاه، مرکز خرید، مسکن جدید، خوابگاه جوانان، کارخانه‌ها، صنایع شیمیایی، جاده، توربین‌های بادی، بیمارستان، نیروگاه و غیره.

توسعه‌ای که با واکنش NIMBY مواجه می‌شود ممکن است برای ساکنان واقعاً مشکل‌ساز یا خطرناک باشد. عدم اطمینان یا عدم شفافیت بسیاری از این پروژه‌ها(که گاهی برای توسعه‌ی اجتماعی نیز مفید است) مانع شکل‌گیری و توسعه‌ی پروژه بوده و رویارویی با واکنش NIMBY را به دنبال دارد؛ مخالفان پروژه(NIMBY) معتقدند که این پروژه‌ها و توسعه‌ها ممکن است برای جامعه مهم باشد اما می‌خواهند این توسعه یا پروژه دور از آن‌ها رخ دهد(Not In My Back Yard).

برگرفته از سایت https://planningtank.com/

ترجمه و خلاصه: مریم محمودی

پیام بگذارید