آینده شهرهای هوشمند در ژاپن

شرکت های  ژاپنی شهرها را هوشمند سازی می کنند

امر گسترش شهرهای هوشمند در ژاپن به عنوان راه حلی کارآمد برای حل مشکلات فعلی و آینده در نظر گرفته شده اند و نقش بسیار حیاتی در برنامه ریزی شهری ژاپن ایفا می کنند. بیش از 200 شرکت، دانشگاه ها و بخش های دولتی و خصوصی  به “موسسه شهر هوشمند ژاپن” پیوسته اند. این صنعت فرصت های زیادی برای سرمایه گذاری به وجود می آورد.

پاناسونیک: شهر فوجیساوا، کاناگاوا

شرکت پاناسونیک که به تولید لوازم الکترونیکی مشهور است، یکی از اولین شرکت هایی بود که با موفقیت یک شهر هوشمند در ژاپن در استان کاناگاوا ساخت. پاناسونیک قصد دارد با توسعه شهری را گسترش بدهد که برای 100 سال پایداری داشته باشد. شهر هوشمند پایدار Fujisawa (FSST) توسط 18 بیزنس مختلف، دانشگاه ها، دولت های محلی و سازمان های مسکونی پشتیبانی شد و در سال 2014 برای 100 خانواده افتتاح شد. اکنون به یک جامعه 2000 نفری تبدیل شده است. پاناسونیک پنج منطقه را برای هوشمندسازی، مصرف درست انرژی، امنیت، پویایی، رفاه و اجتماع مورد هدف قرار داد. هدف این بود که انتشار گاز  CO2  تا 70٪ کاهش یابد، 30٪ از مصرف آب کاسته شود، 30٪ از کل انرژی مصرفی از انرژی تجدید پذیر تامین شود. این خانه ها همچنین در برابر بزرگی  زلزله های احتمالی شرق ژاپن مورد آزمایش قرار گرفتند. سیستم انرژی شهر هوشمند نیز ایجاد شده است تا در موارد اضطراری مثل به بلایای طبیعی، انرژی کافی را برای حداکثر 3 روز ذخیره کند.

تویوتا: کوه فوجی

در ابتدای سال 2020، تویوتا برنامه های خود را برای ساخت “یک شهر آینده” در دامنه کوه فوجی اعلام کرد. فوجی قرار است این یک اکوسیستم کاملاً متصل باشد که از سلول های سوختی هیدروژنی تأمین می شود، محل زندگی 2000 ساکن تمام وقت و محققانی است که فناوری هایی مانند رباتیک، خانه های هوشمند و هوش مصنوعی را در سایت آزمایش و توسعه می دهند. این شهر هوشمند به طور کامل پایدار است و ساختمانهایی با استفاده از ترکیبی از سازه های سنتی ژاپن و روش های رباتیکی، پشت بام های پوشیده شده از پنل ها برای بهره برداری از انرژی خورشیدی، پوشش گیاهی بومی در سراسر شهر و خیابان ساخته شده است. استفاده از سه مدل معبر: معبر وسایل نقلیه سریع، وسایل نقلیه کم سرعت و ربات ها و پیاده راه های انسانی. تویوتا برای انجام این کار با شرکت دانمارکی همکاری می کند. با وسعت فناوری ها یک فرصت منحصر به فرد برای کشف اشکال جدیدی از شهرنشینی یافت می شود که می تواند مسیرهای جدیدی را برای زندگی انسان ها هموار کند.

ترجمه از: نگار وفایی

پیام بگذارید