پیاده‌روها

پیاده‌روها[1]

پیاده رو پهنه‌ای است که مردم در محیط شهری با یکدیگر و به طور مستقیم با مشاغل ارتباط برقرار می‌کنند.

پیاده‌روها نقش مهمی را در زندگی شهری بازی می‌کنند. به عنوان مجاری جابه‌جایی و دسترسی پیاده، پیاده‌روها هم‌پیوندی و پیاده‌روی را بهبود می‌بخشند. به عنوان فضایی عمومی، پیاده‌روها به عنوان نخستین گام شهر در راستای فعال‌سازی اجتماعی و اقتصادی خیابان‌ها به شمار می‌رود. پیاده‌روهای امن، در دسترس و حفاظت‌شده، سرمایه‌هایی بنیادی و ضروری برای شهرها هستند و در راستای تقویت سلامت عمومی جامعه و بیشینه‌سازی سرمایه‌ی اجتماعی بنا شده‌اند.

همانگونه که توسعه و پیشرفت جاده‌ها به صورت تاریخ به افزایش سفرهای موتوری انجامیده است، طراحی پیاده‌روهای بهتر نیز می‌تواند با جذابیت بیشتر به پیاده‌روی کردن تشویق کند.

پهنه‌های پیاده‌رو

  1. پهنه‌ی جلویی[2]: به بخشی از پیاده رو گفته می‌شود که به عنوان امتداد یا افزونه‌ی ساختمان عمل می کند، چه از طریق ورودی‌ها و درها و چه از طریق کافه‌های پیاده رو و دکه‌های ساندویچ. این پهنه شامل ساختار و نمای ساختمان جلوی خیابان و همچنین فضای بی‌استفاده‌ی مجاور ساختمان است.
  2. منطقه‌ی عبور عابر پیاده[3]: منطقه عبور عابر پیاده مسیر اصلی و قابل دسترسی است  که به صورت موازی در امتداد خیابان ادامه دارد. منطقه‌ی عبور عابر پیاده تضمین می‌کند که عابران مکانی امن و کافی برای پیاده‌روی دارند و باید در محیط های مسکونی 5-7 فوت و در مناطق تجاری یا مرکز شهر 8-12 فوت عرض داشته باشند.
  3. پهنه‌ی مبلمان خیابان[4]: این پهنه به عنوان بخشی از پیاده‌رو بین جداکننده‌ها و پهنه‌ی عبوری تعریف می‌شود که در آن مبلمان و امکانات رفاهی خیابانی، مانند روشنایی ، نیمکت، کیوسک روزنامه، تیرهای تاسیساتی، چاله‌های درخت و پارکینگ دوچرخه فراهم شده است. پهنه‌ی مبلمان خیابان همچنین ممکن است از عناصر زیرساختی سبز مانند باغچه‌های بارانی یا گیاهان خودرو تشکیل شده باشد.
  4. پهنه‌ی تقویتی / بافر: این پهنه فضایی است که بلافاصله در کنار پیاده‌رو قرار دارد و ممکن است از عناصر مختلفی تشکیل شده باشد. این موارد شامل ادامه‌ی حفاظ‌ها، پارکلت، امکانات مدیریت آب تندبادها، پارکینگ، ایستگاه‌های اشتراک دوچرخه و مسیرهای دوچرخه‌سواری کنار جاده یا مسیرهای دوچرخه‌سواری است.

برگرفته از وبسایت NACTO

ترجمه و گردآوری: مریم محمودی

https://nacto.org/publication/urban-street-design-guide/street-design-elements/sidewalks/

[1] Sidewalks

[2] Frontage zone

[3] The pedestrian through zone

[4] The street furniture zone

پیام بگذارید